Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Wyświetlanie jednego wyniku

Thracian Valey

  • -34%
    DOMAINE BAYAR SUPERBRANDS

    DOMAINE BAYAR SUPERBRANDS MAVRUD THRACIAN VALLEY 12.5% 0,75L

    23,00  Availability: brak w magazynie

 

Thracian Valey, czy też po prostu Dolina Tracka, należy do jednych z najważniejszych regionów winiarskich znajdujących się w Bułgarii. Jest to miejsce, które charakteryzuje się wyjątkowo korzystnymi warunkami do uprawy winorośli na tle całego kraju, stąd też największa popularność tej lokacji. Kiedy powstały wina z Thracian Valey i jakim smakiem się wyróżniają?

O historii win z Thracian Valey słów kilka

Historia win z Thracian Valey sięga bardzo daleko, bo aż kilka tysięcy lat wstecz. Region ten był zamieszkiwany przez starożytnych Traków, którzy specjalizowali się w uprawie winorośli i produkowali wino już w najdawniejszych czasach, wykorzystując je m.in. podczas wspólnych uczt. Wino odgrywało istotną rolę w kulturze Traków, a winnice były integralną częścią krajobrazu regionu. Wytwórstwo wina rozwijało się również w czasach greckich i rzymskich. Zwłaszcza od momentu, gdy Grecy założyli kolonie na wybrzeżu Trackim.

W okresie średniowiecza rolnictwo, w tym uprawa winorośli, nadal odgrywało istotną rolę w Dolinie Trackiej. Podobnie jak w pozostałej części średniowiecznej Europy. To mnisi z klasztorów, takich jak klasztor Bachkowo, prowadzili winnice i produkowali wino. W okresie komunizmu w Bułgarii, od lat 40. do 80. XX wieku, winnice i produkcja wina były centralnie kontrolowane przez państwo. Niestety, w tamtym czasie nie skupiano się w ogóle na jakości wina.  Ważna była jak największa jego ilości. To doprowadziło do zniszczenia wielu winnic, które wcześniej oferowały alkohole bardzo dobrej jakości.

Po upadku komunizmu w Bułgarii w 1989 roku nastąpiła transformacja nie tylko w sferze politycznej, ale również w sektorze winiarskim. Wina z Thracian Valey zaczęły odzyskiwać swoją reputację i zyskiwać uznanie na rynku, również tym międzynarodowym. Wielu producentów zainwestowało w nowoczesne technologie i techniki produkcji. Przyczyniło się  to do wzrostu jakości i różnorodności oferowanych win.

W późniejszym czasie winnice z Doliny Trackiej zdobyły uznanie zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Są szczególnie cenione przez turystów, którzy chętnie wybierają się na degustacje.

Jak smakują wina z Thracian Valey? 

Wina z Doliny Trackiej mogą charakteryzować się różnym smakiem, w zależności od tego, w jakiej winiarni powstały, jakiemu procesowi produkcji zostały poddane, a także ile czasu leżakowały. Wśród trunków pochodzących z Thracian Valey można znaleźć zarówno wina o łagodnym, nieco owocowym smaku, jak i alkohole wyróżniające się zdecydowanie bardziej intensywnymi nutami.

Dla win słodkich szczególnie duże znaczenie ma lokalna odmiana winorośli: Mavrud. To dzięki niej przygotowywane są alkohole o słodkim, nieco owocowym i korzennym smaku. Są one uwielbiane zarówno przez lokalnych mieszkańców, jak i turystów, którzy z chęcią próbują bułgarskich specjałów.

Wina z Doliny Trackiej – z czym je serwować? 

Wina z Thracian Valey można serwować z różnego rodzaju potrawami, w zależności od tego, jaki dokładnie rodzaj trunku wybraliśmy. I tak – wyróżniające się lekkim, orzeźwiającym smakiem wina białe, świetnie komponują się z owocami morza i delikatnymi daniami – np. sałatkami. Wina czerwone – zdecydowanie lepiej smakują w towarzystwie dań mięsnych. Wspomniane już wina wytwarzane z winorośli Mavrud – doskonale łączą się z daniami o głębszym smaku, np. pieczonym mięsem czy daniami kuchni orientalnej.

Shopping cart close