Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Marche

   

  Prawda jest taka, że Włochy to kraj bardzo zróżnicowany pod względem produkcji wina. Jest tu mnóstwo różnych regionów, w których produkuje się trunki o bogatej historii i przede wszystkim – smaku. Marche to kolejny region, który chcielibyśmy Państwu przedstawić. Zapraszamy do lektury i do degustacji wyjątkowego wina z tamtego obszaru.

  Marche – wino, którego (nie)trzeba przedstawiać 

  Marche to region, o którym słyszeli pewnie jedynie najwięksi miłośnicy dobrych, włoskich win. Trzeba jednak uczciwie przyznać że daleko mu do popularności innych, bardziej znanych włoskich trunków. Z drugiej jednak strony nie można oprzeć się wrażeniu, że wina z Marche są wręcz “historyczne”. W końcu pili je już starożytni władcy, a temat tychże trunków przewijał się w ówczesnych pismach. Wracając do samego regionu, osiąga on z roku na rok coraz lepsze wyniki sprzedażowe. Tutejsze winnice znajdują się na wzgórzach. Ciekawostką jest fakt, że na ich stokach znajduje się aż 85 procent wszystkich z nich. To z kolei oznacza doskonałe warunki do wzrostu winogron. W końcu mamy tu do czynienia z obszarem, który liczy sobie prawie 24 tysiące hektarów powierzchni.

  Marche – wino białe, czy czerwone?

  Region Marche jest dość zróżnicowany pod kątem produkcji różnych rodzajów win. Tutejsi producenci wytwarzają głównie wino białe (60 procent upraw), wśród których najpopularniejsze to Verdicchio oraz Passerina. Pozostałą część stanowią wina czerwone, a zwłaszcza Montepulciano. Każdego roku wytwarza się tu aż dwa miliony hektolitrów wina. Statystycznie 30 procent z nich posiada oznaczenia DOC lub DOCG, co już samo w sobie świadczy o ich jakości. Na korzyść tutejszych win przemawiają:

  • położenie, gdyż Marche znajduje się pomiędzy morzem a górami,
  • silne nasłonecznienie,
  • duża wilgotność tutejszych gleb.

  Mówiąc wprost – trunki, które tu powstają, są niemal doskonałe. I właśnie dlatego są one dostępne w naszej ofercie.

  Marche a historia 

  Tytuł niniejszego wpisu wskazuje na konteksty historyczne związane z regionem Marche. Tak też jest w rzeczywistości. Pierwsze wzmianki o pochodzącym stąd trunku pochodzą już z 168 roku p.n.e. Zgodnie z nimi to właśnie tutaj żołnierze biorący udział w wojnach punickich zaspokajali swe pragnienie. Winem z Marche degustowali się również rzymscy imperatorzy, którzy chętnie pili tzw. vino cotto (wino gotowane). Przekazy historyczne głoszą również, że w 410 r. n. e. Alaryk, król Wizygotów załadował beczkami aż 40 mułów. Znajdowało się w nich słynne Verdicchio, czyli wino pochodzące właśnie z tego regionu. Może to właśnie dzięki powstającym tu trunkom Marche wyróżnia się cichym i spokojnym klimatem. Podobne usposobienie mają tutejsi mieszkańcy, którzy coraz częściej dożywają aż 100 lat. Czyżby Marche dzięki winie stało się czymś na wzór oazy spokoju i relaksu? Być może tak.

  Podsumowując, Marche to prawdziwy raj na włoskiej ziemi. Kosztowanie tutejszych trunków jest ogromna przyjemnością. Podobnie zresztą jest ze świadomością, że królowie i cesarze również degustowali się takim samym trunkiem. Może samemu warto dołączyć do tego szacownego grona?

   

  Koszyk Wróć do strony